Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lisbeth Høeg-Jensen
Helene Bilsted Probst

Sundhedsstyrelsen ansætter to nye enhedschefer

8. marts 2016 kl. 09.44

Lisbeth Høeg-Jensen og Helene Bilsted Probst er med virkning fra 1. marts ansat som enhedschefer i Sundhedsstyrelsen. De har begge været konstituerede i stillingerne. Det oplyser styrelsen på sin hjemmeside

”Det er to stærke og dynamiske profiler, og jeg er meget glad for at have dem i mit ledelsesteam. Lisbeth har en bred og stærk faglig profil og har mangeårig erfaring fra sundhedsområdet. Helene Bilsted Probst kombinerer en stærk sundhedsfaglighed med et stort initiativ,” udtaler Søren Brostrøm, direktør for Sundhedsstyrelsen.

Lisbeth Høeg-Jensen, 50, ansættes som enhedschef for Evidens, Uddannelse og Beredskab. Hun er uddannet cand.polit. fra Københavns Universitet. 

Helene Bilsted Probst, 43, ansættes som enhedschef for Planlægning. Hun er uddannet læge fra Københavns Universitet i 2002.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026