Trine Torp
Peter WestermannSF's socialordfører genopstiller ikke til Folketinget

Efter syv år som folketingsmedlem har Trine Torp (SF) valgt ikke at genopstille til næste folketingsvalg.
Hun skriver i et Facebookopslag, at beslutningen kommer efter længere tids overvejelser.
"Jeg kan mærke, at tiden er til noget andet for mig. Jeg har lyst til forsøge at bruge min faglige baggrund og mine politiske erfaringer på en anden måde end som folketingsmedlem. Hvordan og hvor det bliver, ved jeg endnu ikke. Det må tiden vise," skriver hun.
Trine Torp er social- og psykiatriordfører for SF og er med i Folketingets præsidium som 3. næstformand. Hun er uddannet psykolog har været opstillet som spidskandidat i SF's storkreds i Nordsjælland. Hun har tidligere haft ordførerskaber inden for områderne kirke, handicap, miljø- og fødevarer og ligestilling.
Før sin tid i Folketinget, var Trine Torp i byrådet i Halsnæs Kommune.
Beslutning inden urafstemning
Social- og psykiatriordføreren uddyber i opslaget, at hun melder beslutningen ud inden SF's medlemmer i Nordsjælland inden sommer ved en urafstemning skal udvælge folketingskandidater til storkredsen.
"Jeg synes, at det er det mest fair tidspunkt overfor vælgerne at stoppe - inden de skal i stemmeboksen," skriver hun.
Alle medlemmer af SF i Nordsjælland kan stemme til urafstemningen, der lukker 13. juni. Dagen efter offentliggøres kandidatlisten til storkredsen for SF.
Torp nævner selv Peter Westermann (SF) som en mulig arvtager til posten som spidskandidat. Westermann blev nummer to ved sidste urafstemning.
2019 blev Trine Torp valgt ind i Folketinget med 4.307* personlige stemmer.
*Rettelse: I en tidligere udgave af denne artikel fremgik det, at Trine Torp fik 1.630 personlige stemmer ved folketingsvalget i 2019. Det er imidlertid ikke rigtigt. Altinget beklager fejlen.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Fjerde kandidat melder sig: Se hvem, der vil være Lægeforeningens formand
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger

















