Ældre kan ikke klage, hvis nye frikommuner vil spare på hjælpen

Det er bekymrende, hvis man fjerner borgeres rettigheder både i forhold til at kunne påklage en afgørelse, men også i forhold til at kunne vælge mellem forskellige leverandører.
Jane Heitmann
Ældreordfører, Venstre
Jeg vil understrege, at regeringen selvfølgelig lægger op til, at ældre fortsat altid skal have den hjælp, de har behov for, og fortsat skal kunne klage.
Astrid Krag (S)
Social- og indenrigsminister
Hvis en kommune beslutter at skrue ned for rengøringen eller antallet af bade til en ældre borger, kan borgeren klage til kommunen.
Klagen bliver sendt videre til Ankestyrelsen, hvis kommunen holder fast i sin afgørelse. Hvis styrelsen så vurderer, at kommunen er på kant med serviceloven, kan de tvinge kommunen til at ændre afgørelsen.
Men muligheden for at klage over kommunen frafalder reelt for borgere i de tre kommende frikommuner på ældreområdet - Viborg, Langeland og Middelfart Kommuner.
Indsigt
Jens Martin Scherpe55 år9. juni
Professor, dr.jur. i Comparative Law, Aalborg Universitet 2022-, stiftende direktør for Nordic Centre for Comparative and International Family Law 2023
Susanne Zimmer66 år9. juni
Fhv. MF (FG), tidl. MF (ALT)- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat











