
12. maj 2025 kl. 17.11
For tredje gang kan Inger Møller Nielsen kalde sig formand for Danske Ældreråd, da hun på organisationens repræsentantskabsmøde 12. maj blev genvalgt til en tredje periode som formand.
Det oplyser Danske Ældreråd i en pressemeddelelse.
”Vi har rigtig mange dygtige mennesker i alle vores ældreråd, som har medvirket til, at vi har sat mange gode fingeraftryk – blandt andet på den nye ældrereform, der har været en af hjørnestenene i vores arbejde de seneste par år,” siger Inger Møller Nielsen.
Danske Ældreråd er landsorganisationen for de 98 lokale, folkevalgte ældreråd og repræsenterer ældrerådenes interesser over for regeringen, Folketinget og andre samarbejdspartnere.
Inger Møller Nielsen stillede op uden modkandidat.
Læs også
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SMVdanmark: Folketingets nye sundheds- og ældreudvalg skal arbejde mere med forebyggelse. Det kræver et opgør
- Mette Frederiksen vil skyde opgør om velfærdsforlig til hjørne. Nu håber fagbevægelsen på akutte Arne-forbedringer
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden



















