DR har ansat ny fiktions- og udviklingschef.
Det skriver de på deres hjemmeside.
Som led i den omfattende plan for digital udvikling, som generaldirektør Maria Rørbye Rønn præsenterede mandag, har DR valgt at ansætte Henriette Marienlund som ny fiktions- og udviklingschef.
Henriette Marienlund skal dermed stå i spidsen for det, der beskrives af DR som ”et vigtigt ben i en digital streaming-virkelighed på DRTV”. En udfordring, hun ser frem til:
”Der har været rigtig meget snak om DR Drama i den seneste tid og en usikkerhed omkring, hvor DR står på fiktionsområdet,” udtaler den nye fiktions- og udviklingschef i meddelelsen og fortsætter:
”Det kan vi selvfølgelig ikke leve med, og derfor er min første opgave at få skabt en klar retning for, hvad DR’s fiktion kan og vil og dermed klarhed om DR Dramas position. Det glæder jeg mig til at skulle i gang med i dialog med de ansatte i DR og gennem dialog med og inddragelse af hele branchen.”
Henriette Marienlund tiltræder med en stor publicistisk erfaring, blandt andet som tidligere mediedirektør i DR og kanalchef for DR 1.
Den nye strategi, hvor al fiktion samles under ét, betyder samtidig, at DR Drama fremover ikke vil have en dramachef.
Derimod vil en ny kunstnerisk leder blive ansat, der med fokus på de kunstneriske valg skal referere til Henriette Marienlund.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SMVdanmark: Folketingets nye sundheds- og ældreudvalg skal arbejde mere med forebyggelse. Det kræver et opgør
- Mette Frederiksen vil skyde opgør om velfærdsforlig til hjørne. Nu håber fagbevægelsen på akutte Arne-forbedringer
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden


















