Bliv abonnent
Annonce

Ekspert forudser dilemmaer ved konsekvensberegner på ældreområdet

”Det vanskelige er, at vi som samfund gerne ser, at ældre lever længere, men at ekstra leveår jo som udgangspunkt er en udgift for den offentlige sektor," siger Karsten Bjerre om nye anbefalinger fra Vive.
”Det vanskelige er, at vi som samfund gerne ser, at ældre lever længere, men at ekstra leveår jo som udgangspunkt er en udgift for den offentlige sektor," siger Karsten Bjerre om nye anbefalinger fra Vive.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
31. august 2023 kl. 05.00

En SØM-regnemodel på ældreområdet vil i sig selv ikke føre til mange flere sociale investeringer på ældreområdet.

Sådan lyder det fra Karsten Bjerre, der har skrevet erhvervs-ph.d. i sociale investeringer og rådgiver danske kommuner i emnet.

SØM-regnemodellen blev præsenteret tilbage i 2018 som et værktøj til kommuner og andre aktører for at hjælpe med at vurdere økonomiske konsekvenser ved sociale indsatser.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026