Få overblikket: Disse restriktioner forsvinder fra tirsdag

Snart kan der igen danses på diskotekernes borde, købes øl efter klokken 23.00, og mundbindet smides i skraldespanden.
På trods af tårnhøje smittetal forsvinder næsten alle coronarestriktioner nemlig inden længe.
Det sker på baggrund af Epidemikommissionens anbefaling om ikke længere at kategorisere covid-19 som en samfundskritisk sygdom.
Hvad er en samfundskritisk sygdom?
For at kategorisere en sygdom som samfundskritisk, skal den være defineret som alment farlig af Sundhedsstyrelsen, som vurderer, at den er enten at særlig smitsom, har høj dødelighed eller kan give alvorlige eller varige skader.
Covid-19 er fortsat en alment farlig sygdom.
Det betyder, at restriktioner, der alene forudsætter, at en sygdom er kategoriseret som alment farlig, kan opretholdes eller fastsættes.
På den måde kan blandt andet visse rejserestriktioner fortsætte, ligesom Styrelsen for Patientsikkerhed også fortsat kan indføre lokale nedlukninger og lokale besøgsrestriktioner.
Begrundelsen beror på, at mængden af indlagte i kritisk tilstand, trods de mange smittede, er lav. Få overblikket her:
Restriktioner, der forsvinder fra 1. februar 2022:
- Nattelivet genåbner.
- Krav om coronapas bortfalder.
- Kravet om mundbind i butikker og offentlig transport stopper.
- Alle coronarelaterede restriktioner på salg af alkohol ophæves.
- Alle arealkrav fjernes fra caféer og lignende.
- Alle deltagerbegrænsninger på arrangementer ophører.
Restriktioner, der forsvinder fra 1. februar 2022:
- Covid-19 kategoriseres ikke længere som samfundskritisk sygdom.
Restriktioner, der fortsætter:
- Reglerne om krav om test og isolation efter indrejse i Danmark videreføres fire uger fra 31. januar 2022, dog som før der blev indført skærpede krav. De tilbageværende indrejserestriktioner fokuserer på rejsende, der hverken er vaccinerede eller tidligere smittede.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- 75-årig: Kære Velux Fonden, vi ældre er ikke et problem, der har brug for løsninger
- LA's nye ældreordfører går ned i timeløn for at blive politiker: "Er det hele værd"














