Flytning af akutsygeplejen risikerer at svække hjælpen til syge ældre, advarer DSR

25. september 2024 kl. 23.00
Regeringens sundhedsreform risikerer at skabe et "skel" mellem akutsygeplejen og helhedsplejen, der kan spænde ben for regeringens ambitioner om at forebygge tusindsvis af indlæggelser blandt landets ældre.
Sådan lyder advarslen nu fra Dansk Sygeplejeråd, fordi regeringen vil flytte akutsygeplejen væk fra kommunerne.
“Vi havde gerne set, at akutsygeplejen var blevet en mere integreret del af helhedsplejen. Vi havde gerne set, at hvis noget skulle flyttes, så blev det hele flyttet,” siger forkvinde, Dorthe Boe Danbjørg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem















