FOA vil skaffe flere sosu’er til sygehusene: Regioner åbner for flere ansættelser

10. marts 2021 kl. 14.00
Der skal sættes turbo på at genoprette ansættelseskurven for sosu-assistenter på landets sygehuse efter flere års nedskæringer.
Sådan lyder det i et nyt sundhedsudspil fra FOA, der nu spiller sig selv på banen som en aktiv aktør i debatten om fremtidens sundhedsvæsen og en kommende sundhedsreform.
“Der er brug for medarbejdere på sygehusene med kendskab til det kommunale, og den kompetence har sosu-assistenterne. De er opdraget i kommunerne gennem deres praktik og har et indgående kendskab til systemet. De kan sikre et bredt hensyn i overgangen fra hospital til kommune,” siger sektorformand i FOA's social- og sundhedssektor Torben K. Hollmann.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Jens Martin Scherpe55 år9. juni
Professor, dr.jur. i Comparative Law, Aalborg Universitet 2022-, stiftende direktør for Nordic Centre for Comparative and International Family Law 2023
Susanne Zimmer66 år9. juni
Fhv. MF (FG), tidl. MF (ALT)- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat











