Bliv abonnent
Annonce

FOA slutter fred med Dansk Erhverv: Nu er friplejehjem også med i overenskomst

Friplejehjem – som Attendos plejehjem i Frederikssund på
billedet – bliver fremover omfattet af fritvalgsoverenskomsten mellem FOA og
Dansk Erhverv. Det sker som en konsekvens af søndagens overenskomstfornyelse.
Friplejehjem – som Attendos plejehjem i Frederikssund på billedet – bliver fremover omfattet af fritvalgsoverenskomsten mellem FOA og Dansk Erhverv. Det sker som en konsekvens af søndagens overenskomstfornyelse.Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
23. marts 2023 kl. 05.00

Arbejdsmarkedets parter ruster sig til, at der i fremtiden kan komme endnu flere friplejehjem som led i SVM-regeringens planer om at skrue op for ældres frie valg. 

Således har fagforbundet FOA og arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv foretaget en tilpasning af den såkaldte fritvalgsoverenskomst, der dikterer løn og ansættelsesvilkår for blandt andre hjemmehjælpere og social- og sundhedshjælpere i det private. 

Parterne oplyser, at man ved søndagens overenskomstfornyelse har udvidet aftalen til nu også eksplicit at omfatte selvejende og private plejehjem, herunder friplejehjem. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026