Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lisbeth Nørgaard

Formand for Danske Sosu-skoler træder tilbage

Danske Sosu-Skoler er foreningen af uddannelsessteder, der udbyder erhvervsrettede velfærdsuddannelser.
Danske Sosu-Skoler er foreningen af uddannelsessteder, der udbyder erhvervsrettede velfærdsuddannelser.Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix
15. maj 2025 kl. 14.52

Når Danske Sosu-skoler holder generalforsamling senere i maj, skal organisationen finde en ny formand. Det står klart efter, at den nuværende formand, Lisbeth Nørgaard, har meddelt, at hun ikke genopstiller.

Det skriver Lisbeth Nørgaard i et opslag på LinkedIn.

”Efter seks intense og meningsfulde år har jeg valgt at give stafetten videre som formand for Danske Sosu-skoler,” skiver hun og fortsætter:

”Jeg føler mig dybt privilegeret over at have stået i spidsen for foreningen i tæt samarbejde med engagerede og dygtige kolleger fra hele landet.”

Lisbeth Nørgaard er dog ikke færdig sosu-uddannelserne. Hun fortsætter nemlig som direktør for Social- og Sundhedsskolen Esbjerg.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026