Her er Odenses opskrift på faste tværfaglige teams i ældreplejen: Rehabilitering er nøglen til succes

11. september 2025 kl. 03.00
I Odense Kommune har Gitte Østergaard gjort sig en erkendelse om, hvordan man sikrer rehabilitering og selvhjulpne ældre.
Det lægger fundamentet for arbejdet med de faste tværfaglige teams, som kommunerne skal arbejde aktivt med, efter ældreloven trådte i kraft i sommer.
Hun er direktør i Ældre- og Handicapforvaltningen, hvor man siden 2012 har arbejdet med rehabilitering og siden 2023 har arbejdet med faste tværfaglige teams i ældreplejen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem















