Skattekonsulent, skatteansvarlig, skattechef.
Maria Barsøe Østergaard har beskæftiget sig med skat gennem hele sit arbejdsliv, og det forsætter hun med hos Industriens Pension, hvor hun er blevet ansat som skattechef. Det skriver Industriens Pension i en pressemeddelelse.
”Det er en fagligt tung skatteprofil, vi har fået med på holdet i form af Maria, og hendes CV taler for sig selv. Jeg er slet ikke i tvivl om, at hun med stor succes kommer til at fortsætte vores store fokus på ansvarlig skat og transparens. Ansvarlig skatteadfærd er og bliver et vigtigt punkt i vores arbejde med ansvarlige investeringer og ansvarlighed i virksomheden i bred forstand,” udtaler underdirektør i Industriens Pension, Per Andersen.
Maria Barsøe Østergaard får ansvaret for Industriens Pensions skatte- og afgiftsmæssige forpligtigelser. Samtidig skal hun være med til at håndhæve selskabets klare afstandtagen til aggressiv skatteplanlægning, skatteunddragelse og hvidvask i forhold til samarbejdspartnere og investeringer.
Den nye skattechef kommer fra en stilling som skatteansvarlig hos Nilfisk. Tidligere har hun været skattekonsulent hos Deloitte og KPMG.
Maria Barsøe Østergaard er allerede tiltrådt den stillingen som skattechef hos Industriens Pension.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SMVdanmark: Folketingets nye sundheds- og ældreudvalg skal arbejde mere med forebyggelse. Det kræver et opgør
- Mette Frederiksen vil skyde opgør om velfærdsforlig til hjørne. Nu håber fagbevægelsen på akutte Arne-forbedringer
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden















