Tue von Påhlman
Mogens Christen GadeJammerbugt henter ny kommunaldirektør hos Thisted

Det bliver Tue von Påhlman, som i det nye år skal stå i spidsen for Jammerbugt Kommunes cirka 3300 medarbejdere.
Det oplyses i en pressemeddelelse.
"Der er ingen tvivl om, at vi får en topmotiveret kandidat, som bringer lang erfaring fra politiske organisationer med sig. Han har visioner for vores kommune, og han passer godt ind i vores kultur," siger borgmester Mogens Christen Gade (V).
Den nye kommunaldirektør har de sidste fem år ageret direktør for social, sundhed og kultur i Thisted Kommune. Førhen har von Påhlman blandt andet været sundheds- og ældrechef i Mariagerfjord Kommune samt sekretariatschef for ældre og sundhed i Aalborg Kommune.
"Jeg ser en kommune, der har et solidt fundament, og jeg er klar til at tage fat på de ambitiøse opgaver og reformer, der venter forude. Jeg er dybt taknemmelig for den tillid, kommunalbestyrelsen har vist mig," udtaler Tue von Påhlman om sin nye stilling i Jammerbugt.
Tue von Påhlman tiltræder posten som kommunaldirektør 1. februar 2025.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Jens Martin Scherpe55 år9. juni
Professor, dr.jur. i Comparative Law, Aalborg Universitet 2022-, stiftende direktør for Nordic Centre for Comparative and International Family Law 2023
Susanne Zimmer66 år9. juni
Fhv. MF (FG), tidl. MF (ALT)- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat











