Vermund er glad for ny “Trustpilot”-funktion i ældreplejen: Borgerne skal kunne stemme med fødderne

19. april 2024 kl. 11.41
Liberal Alliance er særdeles tilfreds med, at ældreaftalen endte med styrke transparensen i kvalitetsforskellen på landets plejehjem.
Den eksisterende plejehjemsoversigt suppleres nu med oplysninger om blandt andet medarbejdertilfredshed, brugertilfredshed og sygefravær. Samtidig bliver det obligatorisk for kommunerne at informere borgerne om plejehjemsoversigten, når de visiterer til ældrepleje.
“På den måde får vi et værktøj, hvor borgerne lidt ligesom Trustpilot kan stemme med fødderne og vælge de gode til og de dårlige fra. Så man ikke fra kommunernes side bliver ved med at belønne dårligt drevne plejehjem ved at smide borgere derind, fordi de ikke ved bedre,” siger Pernille Vermund.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem















