Christian DuboisCenter for personlig medicin hyrer chef fra Styrelsen for Patientsikkerhed
Det er et nyt ansigt, der siden 1. september har stået i spidsen for sekretariatet i Nationalt Genom Center.
Organisationen har nemlig hyret Christian Dubois som ny sekretariatsleder. Han kommer fra en stilling som kontorchef i Styrelsen for Patientsikkerhed.
"Efter fem år med dygtige kollegaer og mange spændende sager i Styrelsen for Patientsikkerhed har jeg været så heldig at få mulighed for at yde mit til et område, der bliver afgørende for udviklingen af ny og bedre behandling i vores sundhedsvæsen," skriver han i et opslag på Linkedin.
Og det er et par erfarne hænder, som Nationalt Genom Center, der er en selvstændig organisation under Sundheds- og Ældreministeriet, har valgt til at styre sekretariatsarbejdet.
Christian Dubois har tidligere haft chefstillinger i både Sundhedsstyrelsen og Lægemiddelstyrelsen, og han har ligeledes en fortid i Forsvarsministeriet og Folketingets EU-sekretariat.
Christian Dubois er uddannet jurist fra Københavns Universitet.
Nationalt Genom Center arbejder for at understøtte, at læger og forskere ved hjælp af viden om patienters gener og sygdommes årsager kan udvikle skræddersyet behandling, såkaldt personlig medicin.
En af Nationalt Genom Centers primære opgaver er at udføre kortlægning af patienters genomer (arvemasse).
Indsigt
Jens Martin Scherpe55 år9. juni
Professor, dr.jur. i Comparative Law, Aalborg Universitet 2022-, stiftende direktør for Nordic Centre for Comparative and International Family Law 2023
Susanne Zimmer66 år9. juni
Fhv. MF (FG), tidl. MF (ALT)- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat










