
“Det har været sjovt, lærerigt og en oplevelse, jeg ikke har villet være foruden, men efter grundige overvejelser har jeg besluttet at stoppe."
Sådan lyder det fra projektleder for Folkemøde Møn Anne Marie Søland i en pressemeddelelse.
Anne Marie Søland startede som projektleder for Folkemøde Møn tilbage i 2023. Hun er uddannet cand.scient.pol. og før hendes tid hos Folkemøde Møn, har hun arbejdet som centerchef i Kommunernes Udviklingscenter Komponent.
Folkemøde Møn har været afholdt siden 2014. I år blev folkemødet afholdt i august i Stege, hvor fokus var på samtaler og debatter om det gode liv udenfor storbyerne.
Anne Marie Søland bliver i stillingen indtil udgangen af oktober 2025. Folkemøde Møn har endnu ikke fundet en ny til stillingen.
Læs også
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SMVdanmark: Folketingets nye sundheds- og ældreudvalg skal arbejde mere med forebyggelse. Det kræver et opgør
- Mette Frederiksen vil skyde opgør om velfærdsforlig til hjørne. Nu håber fagbevægelsen på akutte Arne-forbedringer
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden



















