S-ordfører går mod partilinjen: Vil stoppe sosu-partnerskaber med Indien og Filippinerne

13. marts 2026 kl. 05.00
To uger inde i valgkampen tager Socialdemokratiets ældreordfører bladet for munden og vil have en ny regering til at skrotte de spritnye sosu-partnerskaber med Indien og Filippinerne.
Aftalerne er dyre og vil ikke løse manglen på hænder i ældreplejen, mener Maria Durhuus.
"Det er et rigtig kedeligt signal til de mange medarbejdere, der knokler rundt derude og ikke føler sig anerkendte, at vi bruger så mange millioner på at hente 100 sosu'er til Danmark," siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- 75-årig: Kære Velux Fonden, vi ældre er ikke et problem, der har brug for løsninger
- LA's nye ældreordfører går ned i timeløn for at blive politiker: "Er det hele værd"













