Peter Palitzsch Christensen
Mogens Damgaard
Klaus HømScleroseforeningen omlægger organisationen og får ny kommunikationschef

Mogens Damgaard er ny chef for kommunikation, fundraising og partnerskaber i Scleroseforeningen. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Mogens Damgaard har siden 2017 haft ansvaret for fundraising i foreningen. Nu sammenlægges afdelingerne for kommunikation og fundraising, og Mogens Damgaard får ledelsesansvaret i den nye afdeling.
"Vi går en fremtid i møde, der stiller stadig større krav om at være omstillingsparate og agile, og hvor vi står over for at skulle udvikle en ny strategi for foreningen fra 2023. Vi har haft en usædvanlig stærk fundraising- og partnerskabschef i Mogens, og jeg er ikke i tvivl om, at han med sit nye udvidede ledelsesansvar er den helt rette til konkret og strategisk at være med til at skabe grobunden for flere og stadig mere tilfredse medlemmer, bidragydere og samarbejdspartnere, og for den politiske bevågenhed, vi er afhængige af for at sikre de bedst mulige vilkår for mennesker, der lever med en alvorlig kronisk sygdom som sclerose," siger direktør Klaus Høm.
Mogens Damgaard er kandidat i sociologi fra Roskilde Universitet og har tidligere været kommunikationschef i Red Barnet og fundraisingchef i Røde Kors.
"Jeg glæder mig helt utrolig til at være med til at styrke samspillet mellem foreningens mærkesager, fundraising og oplysning, og til at være med til at skabe resultater, der batter for mennesker med sclerose," siger den nye chef for kommunikation, fundraising og partnerskaber.
Mogens Damgaard overtager stillingen efter Peter Palitzsch Christensen, der er tiltrådt som kommunikationschef i Sundhed.dk.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- SMVdanmark: Folketingets nye sundheds- og ældreudvalg skal arbejde mere med forebyggelse. Det kræver et opgør
- Mette Frederiksen vil skyde opgør om velfærdsforlig til hjørne. Nu håber fagbevægelsen på akutte Arne-forbedringer
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden



















