
Christian Hüttemeier stopper som Venstres partisekretær.
Det skriver han i et opslag på Facebook.
"Ikke fordi jeg er træt af Venstre. Ikke fordi jeg ikke holder af Troels (Lund Poulsen red.) og Stephanie (Lose red.). Ikke fordi jeg ikke elsker mit job eller mine opgaver. Jeg er simpelthen bare træt," skriver Hüttemeier.
Hüttemeier, der blev ansat af den forhenværende Venstre-formand, Jakob Ellemann-Jensen, påpeger, at jobbet har været både "spændende og fascinerende."
"Det har været helt igennem fantastisk. Og selv om der har været dage, hvor jeg har været noget kun frustreret, så har jeg aldrig fortrudt, at jeg sagde ja til jobbet," skriver han.
I sit opslag skriver han dog også, at "politik slider".
"Og kriser i politik slider endnu mere. Derfor brugte jeg juleferien og de første par uger af det nye år til at tænke mig om," skriver han og fortsætter:
"For med Troels (Lund Poulsen, red.) og Stephanie (Lose red.) som ny ledelse for partiet er Venstre godt på vej. De to har allerede bragt ro og stabilitet. Og deres evner ud i politik og deres dybe rødder i partiet skal nok få Venstre rejst helt op igen. Det er jeg ikke et øjeblik i tvivl om."
Hüttemeier har ikke noget nyt job i sigte, og han vil også først fratræde stillingen som partisekretær, når der er fundet en afløser.
Tidligere har han været særlig rådgiver for Lars Løkke Rasmussen, pressechef i Venstre og kommunikationsdirektør i Landbrug & Fødevarer.
Hüttemeier er uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- Fjerde kandidat melder sig: Se hvem, der vil være Lægeforeningens formand
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger



















