31. juli 2018 kl. 08.12
På posten som administrerende direktør afløser Jesper Kryhlmand Rolf Hellemons, der bliver inden for telegiganten, men nu med en international stilling i Deutsche Telekom-gruppen.
Jesper Kryhlmand bliver nu manden, der skal stå ved roret hos telegiganten, hvor han blandt andet skal udvikle teleselskabets position som digitaliseringspartner i Norden. Det oplyser T-systems i en pressemeddelelse.
Jesper Kryhlmand ser en masse potentiale gemt i det nordiske marked. Det uforløste potentiale skal ifølge den nye topchef findes ved at bringe kunden tættere på selskabet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre


























