Den 1. april stopper Lasse Ravnø som undersøgende journalist på TV 2 for i stedet at blive ny pressechef hos 3F.
Det skriver 3F i en pressemeddelelse.
Lasse Ravnø har de sidste fem år været en del af gravergruppen på TV 2, ligesom han tidligere har været graverchef på Ekstra Bladet. Nu skifter han altså journalistikken ud med et job som pressechef.
"Det er efter min mening vigtigt, at journalistik og kommunikation gør en forskel - ikke mindst for de danskere, som ikke har nem adgang til medierne og beslutningstagerne," siger Lasse Ravnø i pressemeddelelsen.
Dermed bliver en af Lasse Ravnøs nye opgaver at sikre, at 3F's medlemmers virkelighed også bliver hørt i medierne.
"Derfor er det et klart mål for mig som ny pressechef i 3F, at medlemmernes hverdag, oplevelser og udfordringer kommer til at stå endnu tydeligere frem, både i de traditionelle og i de nye medier."
Omtalte personer
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026

























