16. november 2018 kl. 16.49
Den 34-årige Stine Kragh Storhauge overtager 1. december stolen som skoleleder på Asferg Skole efter en kort periode som konstitueret leder.
Stine Kragh Storhauge har en lang erfaring fra ti års lærergerning i Randers kommune, men har længe haft en drøm om at blive skoleder på en lille, lokal skole med et nær tilknytning til lokalmiljøet.
Den kommende skoleleder ser derfor frem til udfordringen på Asferg Skole.
"Jeg er utrolig glad for, at jeg har fået jobbet. Asferg Skole er en skole, hvor der ikke er langt fra tanke til handling, og hvor jeg som skoleleder oplever hverdagen helt tæt på. Og det er en stor motivation for mig i jobbet,” siger hun.
Asferg Skole har 90 elever.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Tirsdag jublede fagbevægelsen over vismændenes forslag til at redde den danske model. Men arbejdsgiverne var larmende tavse


























