Bliv abonnent
Annonce
Om  
Johanne Aagaard Mansdotter

Danske Erhvervsakademier ansætter ny politisk konsulent

Foto: Sofie Mathiassen/Ritzau Scanpix
12. september 2024 kl. 10.34

Danske Erhvervsakademier tilføjer Johanne Aagaard Mansdotter til sin stab indenfor politisk interessevaretagelse.

Det skriver Johanne Aagaard Mansdotter på LinkedIn.

"Jeg er rigtig glad for at kunne fortælle, at jeg i sidste uge startede som politisk konsulent i Danske Erhvervsakademier. Jeg skal sammen med rigtig dygtige kollegaer arbejde med politisk interessevaretagelse, og så skal jeg understøtte studenterorganisationen DESO," skriver hun.

Danske Erhvervsakademier er en interesseorganisation for landets otte erhvervsakademier, der arbejder for at tilbyde uddannelser målrettet dansk erhvervsliv.

Johanne Aagaard Mansdotter er uddannet cand. scient. anth. fra Københavns Universitet i 2024 og har tidligere arbejdet som projektmedarbejder i Kræftens Bekæmpelse.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026