Om
Gitte Dyrhagen Husager
Vibeke Myrtue Jensen
Marie Gad
Gitte Dyrhagen Husager
Vibeke Myrtue JensenMarie Gad
Vicedirektør, DI, medlem af Udviklingspolitisk Råd, 2030-Panelet og næstformand for Business, OECD’s Development Committee, bestyrelsesmedlem, Global Compact Network Denmark, Etisk Handel Danmark, Fairtrade-mærket og Verdens Bedste Nyheder
cand.merc. i international business (CBS 2008)
6. august 1978
Etisk Handel konstituerer ny bestyrelse

19. maj 2023 kl. 10.28
Medlemmerne af Etisk Handel Danmark har været ved valgurnerne og sammensat en ny bestyrelse for organisationen.
Det skriver organisationen på deres hjemmeside.
I spidsen for organisationen var der genvalg til Gitte Dyrhagen Husager, der til dagligt er leder i Folkekirkens Nødhjælp. Hun fortsætter i bestyrelsen som forkvinde.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024
























