
Efter knap tre og et halvt år ved posten som forbundsformand for HK har Anja C. Jensen besluttet ikke at genopstille.
Det oplyser hun i et opslag på LinkedIn.
Derfor skal der til november vælges en ny mand eller kvinde til at overtage posten som forbundsformand for organisationens mere end 200.000 medlemmer.
"Det er en svær, men rigtig beslutning – for både mig og for HK," skriver Anja C. Jensen og fortsætter:
"Netop nu tegner HK’s hovedbestyrelse stregerne til, hvordan HK skal virke og arbejde som organisation i fremtiden, og hvilken fagforening vi skal være fremover. Jeg har derfor i lyset af dette truffet et valg om i ordentlig tid at melde ud, at det ikke skal være mig, der skal være styrende/ledende i dette afgørende heat."
Før sin tid som forbundsformand for HK var Anja C. Jensen næstformand for HK Privat og inden da konsulent i Kost & Ernæringsforbundet. Anja C. Jensen er uddannet hotelreceptionist og startede sit arbejde i fagbevægelsen i 2005, da hun blev faglig sekretær i 3F.
Omtalte personer
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Laurids Hedaa85 årI dag
Professor em., fhv. leder af Center for Applied Management Studies
Mina Bernardini37 årI dag
Direktør for forhandling, aftaler og partsrepræsentation, Dansk Arbejdsgiverforening
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
























