
Danske Fysioterapeuter har fået ny direktør. Efter en længere ansættelsesproces er valget faldet på Janne Bram Hemphrey, som har været konstitueret direktør siden 1. januar.
Det skriver Danske Fysioterapeuter i en pressemeddelelse.
”Jeg er overbevist om, at Janne er den rette person til at forløse foreningens store potentiale til glæde for medlemmerne,” siger Jeanette Præstegaard, formand for Danske Fysioterapeuter.
Janne Bram Hemphrey har tidligere været afdelingschef i Politik, Profession og Kommunikation hos Danske Fysioterapeuter, direktør for regulatory affairs og eksterne relationer i PFA og har en baggrund i fagbevægelsen. Derudover har hun haft flere bestyrelsesposter blandt andet i i EKF – Danmarks eksportkredit og Copenhagen Institute for Futures studies.
”Værdien af fysioterapi skal udbredes, der skal arbejdes for bedre løn- og ansættelsesvilkår for fysioterapeuterne, og vi skal få samfundet til at satse markant mere på forebyggelse og rehabilitering for bare at nævne et par fokusområder," skriver Janne Bram Hemphrey på Linkedin.
Janne Bram Hemphrey tiltrådte stillingen 1. maj.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- De har talt mest om løn og børns sygedage. Men fagbevægelsen får også et særligt millionbeløb i nye overenskomster























