
8. maj 2023 kl. 11.22
Danske Fysioterapeuter har fået ny direktør. Efter en længere ansættelsesproces er valget faldet på Janne Bram Hemphrey, som har været konstitueret direktør siden 1. januar.
Det skriver Danske Fysioterapeuter i en pressemeddelelse.
”Jeg er overbevist om, at Janne er den rette person til at forløse foreningens store potentiale til glæde for medlemmerne,” siger Jeanette Præstegaard, formand for Danske Fysioterapeuter.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris

























