Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Mads Strange

Det bør ikke overraske nogen, at statens pensionsmonopol er udueligt

For danskere, der ikke har særligt mange penge, vil det gøre en monumental forskel over tid, om man har betalt pension til en ordentlig forvalter, eller om man i stedet er tvunget til at betale for statens uduelige pensionsmonopol, skriver Mads Strange.&nbsp;&nbsp;<br>
For danskere, der ikke har særligt mange penge, vil det gøre en monumental forskel over tid, om man har betalt pension til en ordentlig forvalter, eller om man i stedet er tvunget til at betale for statens uduelige pensionsmonopol, skriver Mads Strange.  
Foto: Arthur Cammelbeeck/Ritzau Scanpix
26. maj 2025 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

I de seneste år har det ikke skortet på skandalesager om vores alle sammens tvungne pensionsmonopol

I sidste uge kom det frem, at ATP har brugt 8,5 millioner kroner i administrationsudgifter til at udbetale sølle 700.000 kroner.Tidligere på året var der fadæsen om, at ATP har valgt at fjerne oplysningerne fra regnskabet om, hvad de havde udbetalt deres medarbejdere i bonus. 

Så var der skandalen om, at ATP’s direktion brænder vores skattekroner af på femstjernede hoteller og flyrejser på business class. Før det var der sagen om, at de spilder vores penge på annoncekampagner (selvom de har monopol og ikke sælger ét eneste produkt). 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026