Bliv abonnent
Annonce

Mens Danmark “sover Tornerose-søvn”, arbejder 100 medarbejdere i en svensk styrelse for at “skabe momentum for ligestilling”

Mens Sverige allerede er godt i gang med en handleplan for at gøre op med vold mod kvinder, har den nye ligestillingsminister i Danmark, Trine Bramsen, nu meldt ud, at hun også vil lave en konkret handleplan på området.<br>
Mens Sverige allerede er godt i gang med en handleplan for at gøre op med vold mod kvinder, har den nye ligestillingsminister i Danmark, Trine Bramsen, nu meldt ud, at hun også vil lave en konkret handleplan på området.
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
24. april 2022 kl. 16.25

I en diskret murstensbygning lidt udenfor Göteborg gemmer sig noget, som har fået hænderne i vejret hos danske kønsforskere.

På den anden side af de brune mure sidder nemlig intet mindre end 100 medarbejdere hver dag og arbejder for at “skabe momentum for ligestillingen” i Sverige.

De er ansat i Jämstalldhetsmyndigheten. En svensk styrelse, der blev oprettet i 2018, og som skal sørge for, at ligestillingspolitikken får gennemslagskraft på alle niveauer.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026