Mens Danmark “sover Tornerose-søvn”, arbejder 100 medarbejdere i en svensk styrelse for at “skabe momentum for ligestilling”

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
24. april 2022 kl. 16.25
I en diskret murstensbygning lidt udenfor Göteborg gemmer sig noget, som har fået hænderne i vejret hos danske kønsforskere.
På den anden side af de brune mure sidder nemlig intet mindre end 100 medarbejdere hver dag og arbejder for at “skabe momentum for ligestillingen” i Sverige.
De er ansat i Jämstalldhetsmyndigheten. En svensk styrelse, der blev oprettet i 2018, og som skal sørge for, at ligestillingspolitikken får gennemslagskraft på alle niveauer.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Trods storstilet reform venter danskere stadig årevis på erstatning for arbejdsskader. Nu sætter Rigsrevisionen AES under lup
























