Ny formand for velfærdschefer vil forhindre amerikanske tilstande i danske kommuner

Kommunalt ansatte skal til at tænke mere back-to-basics. De skal udføre deres arbejde ud fra, hvad borgeren har behov for hjælp til at tænke over, hvordan de kan skabe en tillidsbaseret relation, så borgeren ikke frygter at blive til en kastebold i systemet.
Jakob Bigum Lundberg
Formand for FSD
- Foreningen af Socialchefer i Danmark (FSD) blev etableret i 1913 og har siden skiftet navn til Foreningen af kommunale social-, sundheds- og arbejdsmarkedschefer i Danmark.
- FSD har til formål at samle kommunale chefer på social-, sundheds- og arbejdsmarkedsområdet i Danmark, som drøfter udvikling og problemstillinger i landets kommuner.
- FSD plejer at sammenfatte deres holdninger på de store og tværgående velfærdsområder i en række holdningspapirer: Borgere i udsatte positioner, det nære sundhedsvæsen, beskæftigelse samt god offentlig ledelse på tværs.
Vi nærmer os langsomt amerikanske tilstande i de danske kommuner, hvor ressourcerne i alt for høj grad bruges på juristeri og regelefterlevelse frem for på at hjælpe borgerne.
Det mener Jakob Bigum Lundberg, der er nyvalgt formand for Foreningen af Kommunale Social-, Sundheds- og Arbejdsmarkedschefer i Danmark (FSD).
"Reglerne på kernevelfærdsområdet er blevet alt for komplekse på nogle områder. Derfor bruger kommunerne mange ressourcer på at administrere bureaukrati frem for at lytte og gå i dialog med borgerne om deres behov," siger han.
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Laurids Hedaa85 årI dag
Professor em., fhv. leder af Center for Applied Management Studies
Mina Bernardini37 årI dag
Direktør for forhandling, aftaler og partsrepræsentation, Dansk Arbejdsgiverforening
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris





















