
26. januar 2022 kl. 05.00
Aldersgrænser for formænd i fagforbund er ikke ualmindeligt. Det er heller ikke ualmindeligt, at siddende formænd forsøger at få ændret vedtægterne, når de nærmer sig grænsen. Det gjorde for eksempel FOA's Dennis Kristensen - dog uden held.*
Meget tydede dog på, at 64-årige Per Christensen ville få held med at sløjfe aldersgrænsen på 65 år i 3F, så han på kongressen til september kunne blive genvalgt til en fjerde periode som øverste tillidsvalgte i Danmarks største fagforbund.
Men afsløringerne af et vildt dobbeltliv blev betonklodsen, som afsporede fagbossens fortsatte karriere i toppen af dansk fagbevægelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024
























