
Anders Ladekarl, generalsekretær for Røde Kors i Danmark, er udpeget som nyt medlem af Dansk Kulturinstituts bestyrelse.
Det skriver Dansk Kulturinstituts i en pressemeddelelse.
Han overtager posten fra rektor for Københavns Folkeuniversitet, Carsten Fenger-Grøndahl.
"Jeg oplever i mit daglige virke en stigende polarisering i verden. Samtalen forsvinder. Jeg tror på, at kultur på tværs af grænser kan bringe mennesker sammen og rejse vanskelige men nødvendige debatter," lyder det fra Anders Ladekarl.
Han har siden 2008 stået i spidsen for Røde Kors i Danmark og har tidligere været international chef i både Røde Kors og Dansk Flygtningehjælp.
Bestyrelsesskiftet finder sted i en periode, hvor Dansk Kulturinstitut har udvidet sine aktiviteter og øget sin internationale tilstedeværelse, herunder i Ukraine, Georgien, Moldova og snart Kenya.
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- Debattør: Djøf pisser på sine minoritetsmedlemmer, når fagforeningen nægter at tage stilling
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Fagforening: Regeringen er ved at smide en historisk mulighed for ligestilling på gulvet
- Afgående ordfører for Konservative sår tvivl om omstridt arbejdskraftordning





















