
21. marts 2024 kl. 14.39
René Niehues Birch tiltræder stillingen som vicedirektør for Roskilde Universitets Økonomi og Campus, hvor han får ansvaret for at udvikle og sikre kvalitet og effektivitet i økonomi- og campusområdet på Roskilde Universitet.
Det skriver Roskilde Universitet i en pressemeddelelse.
René Niehues Birch kommer fra en stilling som afdelingschef i pensionsselskabet ATP. Han har tidligere i sin karriere været økonomichef på Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet Science i knap ti år. Før det havde han flere stillinger i Landbrugsstyrelsen, blandt andet som budgetchef og regnskabschef.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre


























