S efter nye Palantir-dokumenter: Ingen grund til kritik af Forsvarets indkøb

Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Frygten for amerikanske efterretningstjenesters adgang til danske myndigheders fortrolige data og et omtalt manifest har sat den amerikanske softwarevirksomhed Palantir i søgelyset.
Men der er ikke behov for at rejse kritik af, at Forsvaret har et kundeforhold til virksomheden, som Altinget fremlagde dokumentation for tidligere på måneden.
Sådan lyder det fra forsvarsordfører og formand for Folketingets Finansudvalg Simon Kollerup (S).
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Laurids Hedaa85 årI dag
Professor em., fhv. leder af Center for Applied Management Studies
Mina Bernardini37 årI dag
Direktør for forhandling, aftaler og partsrepræsentation, Dansk Arbejdsgiverforening
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel























