S-forslag om milliardbesparelse på jobcentre vækker bekymring i baglandet

19. oktober 2022 kl. 05.00
Socialdemokratiets forslag om at finansiere skattelettelser med milliardbesparelser på landets jobcentre bliver mødt med bekymring i det socialdemokratiske bagland.
Det viser Altingets rundringning til en række socialdemokratiske formænd for arbejdsmarkedsudvalgene i kommunerne.
En af dem er Anders Bertel (S), formand for beskæftigelsesudvalget i Viborg Kommune.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Arbejdsmarked fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Laurids Hedaa85 årI dag
Professor em., fhv. leder af Center for Applied Management Studies
Mina Bernardini37 årI dag
Direktør for forhandling, aftaler og partsrepræsentation, Dansk Arbejdsgiverforening
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat






















