Sådan vil EU stramme regler for dødbringende kemi på jobbet

13. maj 2016 kl. 05.45
På europæisk plan er det bestemt en forbedring, men i Danmark har vi sådan set allerede en relativt bastant regulering
Johnni Hansen
Seniorforsker, Kræftens Bekæmpelse
Vi kunne nu godt have ønsket, at Kommissionen havde været mere ambitiøs
Arne Grevsen
Næstformand, LO
Kræft er nummer ét på listen over arbejdsbetingede dødsfald i EU.
Det vil EU-kommissær Marianne Thyssen, der har ansvar for beskæftigelse, sociale anliggender og arbejdsmarkedsforhold, forsøge at ændre på, når hun i dag fremlægger forslag til ændring af det såkaldte kræftdirektiv (direktivet om kræftfremkaldende stoffer og mutagener).
Kommissionen ønsker at forbedre arbejdsmiljøet, og det skal ske ved at indføre skrappere grænseværdier for en række kræftfremkaldende kemikalier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Vismænd med opsigtsvækkende forslag: Vil give klassiske fagforeninger særlig skattefordel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Tirsdag jublede fagbevægelsen over vismændenes forslag til at redde den danske model. Men arbejdsgiverne var larmende tavse


























