Finlands socialdemokratiske statsminister, Antti Rinne, har i dag afleveret sin opsigelse.
Det skriver TV 2.
Opsigelsen kommer efter en arbejdskonflikt i det finske postvæsen, Posti, som har medført massiv kritik af Antti Rinnes håndtering af sagen.
Arbejdskonflikten har tidligere ført til strejker i flere sektorer, men nu er konflikten blevet optrappet, efter at 700 medarbejdere i Posti er blevet flyttet til et datterselskab med en anden overenskomst, hvilket betyder, at medarbejderne får en lavere løn.
Antti Rinne beskyldes blandt andet for at have løjet om konflikten, hvilket nu koster ham statsministerembedet.
"Hvis Rinne har løjet, så må han gå," sagde formand for det nationalkonservative parti De Sande Finner, Jussi Halla-aho, tidligere tirsdag.
Antti Rinnes regeringen har haft magten siden juni, men mandag meddelte Centerpartiet, som er en del af regeringskoalitionen, at partiet ikke længere har tillid til Antti Rinne som statsminister.
Derfor skal Finland nu have en ny regering.
Antti Rinne er uddannet jurist fra Helsinki Universitet. Han har været formand for flere fagforeninger i Finland siden 2002.
I 2014 blev han formand for Socialdemokraterne.
Omtalte personer
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet















