
26. marts 2025 kl. 16.36
BRUXELLES: På overfladen råber EU foreløbig ikke højt i forsvar for Grønland og Danmark – men lige nedenunder foregår der intense, nærmest daglige kontakter om den europæiske opbakning til Kongerigets suverænitet overfor USA’s pres.
Der er også en løbende dialog mellem statsminister Mette Frederiksen (S) og EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, og personer i deres inderkreds.
"Vi følger med på mange niveauer, også det øverste. Opbakningen er stærk, men vi er også meget opmærksomme på, at vi skal passe på ikke at skabe nye problemer," siger en central kilde i en af EU-institutionerne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret



















