Dagens overblik: Løkke vil være tungen på vægtskålen, men nye målinger får det til at se svært ud

Godmorgen, det er tirsdag, og du er havnet i begyndelsen af dagens tur gennem de vigtigste politiske nyheder fra dansk og europæisk politik.
Vi skal blandt andet omkring en ny måling af opbakningen til Moderaterne, der får Altingets politiske kommentator til at spå, at partiets dage vil være talte, hvis ikke flere sætter kryds ud for liste M til næste valg.
Vi kaster og også ud i de vigtigste nedslag fra gårsdagens store FN-klimarapport og kritik af spilleloven.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Journalistforbund: Grønland står i en demokratisk krise
- KD-politiker: National stolthed må ikke stå i vejen for nye arktiske skibe
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Ny grønlænder på Borgen vil løsne Danmarks bånd: Grønland bør selv kunne anerkende Palæstina

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet













