Bliv abonnent
Annonce
Om  
Troels Lund Poulsen

Danmark styrker arktisk tilstedeværelse med nye forsvarsattachéer

<div>Regeringen opretter fem nye forsvarsattaché- og forsvarsrådgiverstillinger som en del af forsvarsforliget.<br></div>
Regeringen opretter fem nye forsvarsattaché- og forsvarsrådgiverstillinger som en del af forsvarsforliget.
Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
16. april 2024 kl. 12.42

Som en del af den første delaftale af forsvarsforliget har regeringen besluttet at etablere fem nye stillinger som forsvarsattachéer og forsvarsrådgivere.

Det oplyser Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.

"Den sikkerheds- og forsvarspolitiske situation har ændret sig markant over de seneste år. Derfor er et bredt flertal af Folketingets partier enige om en markant styrkelse af dansk forsvar og sikkerhed," siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026