Debat: Svalbard er det næste ”hotspot”, som arktiske eksperter skal kigge på

17. november 2017 kl. 07.55
Af Morgane Fert-Malka og Troy Bouffard
I det sidste årti har eksperter med relativ succes bekæmpet diskurserne om en ny ”arktisk guldfeber”. Med andre ord en ny kamp for ressourcer, territorium og navigationsrettigheder i Norden. Grundlaget for disse alarmerende diskurser er svagt, og både forskere og beslutningstagere ved udmærket, at der findes brede, veludviklede juridiske, politiske og institutionelle rammer, der gør det muligt på en ordentlig måde at tackle alle mulige konflikter, der opstår eller kunne opstå i regionen.
Der er dog ét spørgsmål, som ikke har fået svar, og som truer at destabilisere de regionale forhold uden umiddelbar og åbenlys løsning: Det norske territorium Svalbard.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt
- Lill Rastad Bjørst50 år
I dag
Forskningsleder, Green Societies, Lektor og forskningsgruppeleder, Aalborg Universitet, Associeret professor, AAU Arctic
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Camilla Tenna Nørup Sørensen50 år26. maj
Lektor, Institut for Strategi og Krigsstudier, Forsvarsakademiet

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet










