Den nordatlantiske basar

Det færøske folketingsmedlem Magni Arge (T) er til salg og parat til at lade sig købe af den statsministerkandidat, der efter et folketingsvalg kommer med det bedste tilbud. Det bekendtgjorde Magni Arge i Altinget: arktis tilbage i juni sidste år, og han gentog for nylig budskabet i det politiske radioprogram ”Slotsholmen” foran statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) – den ene af de to, som sandsynligvis kan tænkes at skulle danne regering efter det folketingsvalg, der kommer senest 17. juni.
Magni Arges parti Tjóðveldi har historisk altid svoret troskab til den røde blok i det danske folketing og definerer sig selv som et centrum-venstre-parti, der hjemme på Færøerne indgår i Aksel V. Johannesens koalitionsregering sammen med blandt andet det socialdemokratiske parti Javnaðarflokkurin. Tjóðveldi er dog også et løsrivelsesparti, der kæmper indædt for mest mulig selvbestemmelse til Færøerne og i sidste ende et selvstændigt Færøerne.
I den kamp er Magni Arge og Tjóðveldi parat til at bruge de kort, som de nu engang har på hånden. Et af de kort kan vise sig at være det afgørende mandat ved regeringsdannelsen efter folketingsvalget, hvis Lars Løkke Rasmussen fortsætter med at hente ind på Mette Frederiksen, og valget bliver en tæt affære, hvor de nordatlantiske mandater kan blive afgørende.
Indsigt
Kristian Jensen55 årI dag
Direktør, Green Power Denmark, fhv. udenrigsminister, MF og næstformand for Venstre
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet
Karsten Peter Jensen41 år22. maj
Repræsentationschef, Grønlands repræsentation i Reykjavik, Island

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet










