Stemmerne er talt op: Sådan endte EP-valget 2019
![SF og partiets spidskandidat Margrete Auken endte som en af valgets helt store vindere. [Foto: Arthur J. Cammelbeeck]](https://www.altinget.dk/cdn-cgi/image/fit=crop,w=2048,f=jpeg,q=80/https://legacy.altinget.dk/images/article/183117/55536.jpg)
27. maj 2019 kl. 04.00
Et rekordhøjt antal stemmer er talt op, og der kan nu gøres status på europaparlamentsvalget 2019 i Danmark og resten af Europa.
I Danmark er valgets helt store vinder Venstre, der i forhold til sidste valg fordobler antallet af mandater i Europa-Parlamentet fra to til fire. Ét af de fire mandater er dog det såkaldte 14. mandat, som først vil træde i kraft, når Storbritannien forlader EU.
Partiet har fået 23,5 procent af stemmerne og opnået en fremgang på 6,8 procentpoint, der også er den største procentvise fremgang på tværs af partierne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet













