Katherine Richardson
H.M. Dronning Margrethe Alexandrine Þorhildur IngridDronningen uddeler hæderspris til klimaforsker
Medlem af Klimarådet og professor i biologisk oceanografi Katherine Richardson modtager Ebbe Muncks hæderspris for sin klimaforskning. Det skriver Ebbe Muncks Mindefond i en pressemeddelelse.
Katherine Richardson vinder prisen for sin udforskning af havets rolle i klimaforandringerne samt klimaforandringernes indflydelse på det arktiske havmiljø og havenes økosystemer.
Derudover anerkendes hun for at have deltaget i Galatheas 3-ekspeditionen i 2006-2007, hvor inspektionsskibet Vædderen sejlede jorden rundt med forskellige forskergrupper for blandt andet at lave undersøgelser relateret til havet og havmiljøet.
Ebbe Muncks Hæderspris uddeles til personer, der har udmærket sig særligt inden for områder, som Ebbe Munck havde interesse for. Ebbe Munck var journalist, modstandsmand, diplomat og hofchef og interesserede sig blandt andet for ekspeditioner.
Katherine Richardson modtager prisen 5. november, hvor dronning Margrethe overrækker hende Ebbe Muncks Hædersplakette i bronze.
Prisvinderen er tidligere formand for Klimakommissionen og er ansat som vicedekan ved Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet.
Omtalte personer
- Grønlands tidligere regeringschef bliver udenrigsminister med tung porteføjle
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Færøernes nye udenrigsminister vil stille to hovedkrav til den danske regering
- Juaaka Lyberth: Militær tilstedeværelse er ikke en genvej til nyt liv i grønlandske bygder
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på


















