Bliv abonnent
Annonce

Første USA-tilladelse til arktiske olieboringer i mere end to år

30. november 2017 kl. 08.00

For første gang i mere end to år har de amerikanske myndigheder givet et selskab tilladelse til at bore efter olie på den ydre kontinentalsokkel i de arktiske farvande nord for Alaska. Det er det italienske olieselskab Eni, der har fået lov til at bore fra selskabets kunstige ø Spy Island i Beaufort Havet.

Tilladelsen er et led i USA’s arbejde med at blive mindre afhængig af energi fra udlandet. De amerikanske myndigheder forsikrer, at det arbejde foregår på en ansvarlig måde.

"Ansvarlig ressourceudvikling i Arktis er et afgørende element for at opnå amerikansk energi dominans," siger direktør Scott Angelle fra The Bureau of Safety and Environmental Enforcement (BSEE).

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026