
For Jakob Ellemann kom pligten først. Til sidst kunne han ikke tænde opvaskemaskinen

Podcasten Altinget Ajour udkommer to gange om ugen og kan høres gratis på blandt andet Spotify og Apple podcasts
Jakob Ellemann-Jensen sidder på køkkengulvet og stirrer ind i væggen.
Han kan ikke lægge ingredienserne til lasagnen ned i fadet i den rigtige rækkefølge. Han kan ikke sætte opvaskemaskinen i gang.
Stressen har ramt ham hårdt, og kort efter forlader han dansk politik.
Det er 2,5 år siden. Nu ser den tidligere Venstre-formand tilbage på sit politiske liv i bogen ”Udvalgte Kolbøtter” – og som gæst i podcasten Altinget Ajour.
Her fortæller han om opvæksten som søn af Uffe Ellemann-Jensen, om magtkampene i Venstre og om beslutningen om at gå i regering med Mette Frederiksen.
”De største beslutninger var de letteste at træffe, fordi det rigtige svar var så indlysende,” siger Jakob Ellemann-Jensen.
I podcasten fortæller han også om at være drevet af en pligt overfor Danmark, selvom det lyder "storladent og næsten latterligt pompøst," siger han.
Lyt til hele afsnittet af Altinget Ajour her i artiklen, eller der hvor du ellers lytter til dine podcasts.
Gæst: Jakob Ellemann Jensen, vicedirektør i Dansk Erhverv for digitalisering og forsvar, tidligere formand for Venstre
Vært: Caroline Tranberg, podcastredaktør på Altinget Ajour

Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Journalistforbund: Grønland står i en demokratisk krise
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet














