Carla Sands
Rufus Gifford
Joe BidenForretningsmand bliver USA’s næste ambassadør i Danmark

USA's præsident, Joe Biden, har udpeget forretningsmanden Alan Leventhal som amerikanernes næste ambassadør i Danmark, og det amerikanske senat har efterfølgende godkendt valget.
Det oplyser Ritzau ifølge TV2.
Alan Leventhal vil dermed udfylde det tomrum, der har været siden den tidligere ambassadør under Donald Trump, Carla Sands, forlod Danmark i 2021.
Den kommende ambassadør er blandt andet bestyrelsesformand og topchef i Beacon Capital Partners, der er en af de største forvaltere af kontorejendomme i USA.
Forretningsmanden er ifølge mediet Politico en kendt filantrop i Boston-området og sidder i forretningsudvalget hos Massachusetts Institute of Technology, der også går under navnet MIT.
Hvornår Alan Leventhal kommer til Danmark er endnu uvist.
Tidligere ambassadører
Danmark har haft varierende erfaringer med de tidligere amerikanske ambassadører, hvad angår popularitet udadtil.
Trumps ambassadør i Danmark, Carla Sands, twettede for nylig et noget bizart tweet om, at middelklassen i Danmark ikke har råd til at køre i bil og i stedet må benytte sig af cyklen og offentligtransport.
Det vakte en del opsigt fra politikerne på Christiansborg, men også Barack Obamas tidligere ambassadør i Danmark, Rufus Gifford, kommenterede sagen og kaldte Carla Sands' udtalelser for falske.
Rufus Gifford blev som ambassadør landskendt for sin medvirken i DR’s dokumentarserie ’Jeg er ambassadøren fra Amerika’.
Hvor Alan Leventhal kommer til at placere sig i forhold til sine forgængere, må tiden vise.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Seniorrådgiver: EU's arktiske strategi risikerer at blive farvet af Nordeas syn på arktisk olie og gas
- Danske Maritime: Det vil være stærkt problematisk at sende dansk fregatordre ud af landet
- Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på


















