Grønland vil ikke på forhånd udelukke kinesiske investeringer

Grønland er åben for alle handelsaftaler, så længe det overholder den grønlandske lovgivning og internationale standarder.
Steen Lynge
Landsstyremedlem for udenrigsanliggender, det grønlandske landsstyre
Det grønlandske landsstyre er åben for at tage en dialog med den danske regering og lade sig vejlede af danske myndigheder som eksempelvis Forsvarets Efterretningstjeneste, hvis et kinesisk firma ønsker at investere i Grønland.
Men der bliver kun tale om dialog og vejledning fra sag til sag. En generel fælles politik for, hvilke typer af udenlandske investeringer fra hvilke lande man tillader i rigsfællesskabet. Den er det grønlandske landsstyre ikke med på.
”Vi er selvfølgelig klar til dialog. Men vores udgangspunkt er, at når det gælder investeringer inden for hjemtagne områder som eksempelvis handel og råstoffer, så er det et grønlandsk anliggende, som vi suverænt selv træffer beslutninger om,” fastslår udenrigsansvarlig i det grønlandske landsstyre Steen Lynge og fortsætter:
Indsigt
Karsten Peter Jensen41 årI dag
Repræsentationschef, Grønlands repræsentation i Reykjavik, Island
Iddimanngiiu Jensen Bianco39 år23. maj
Naalakkersuisoq for boliger, infrastruktur, yderdistrikter og beredskab, medlem af Inatsisartut (Inuit Ataqatigiit)
Sarah Brandt-Kofoed44 år23. maj
Generalsekretær, Forældrenes Landsforening (FOLA)

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet











