Grønland vil øge sin CO2-udledning markant uden at inddrage nabolande

11. januar 2021 kl. 05.00
Grønlands bidrag til den globale udledning af drivhusgasser får et ordentligt nøk op ad, hvis den grønlandske regering godkender det store mineprojekt Kvanefjeld. Noget der kan tænkes at ske allerede i år.
I de første dage af det nye år tog projektet nemlig et stort skridt fremad mod at blive en realisering, da de grønlandske myndigheder sendte en VVM-redegørelse for projektet i offentlig høring.
I redegørelsen skriver selskabet bag projektet, Greenland Minerals, at det vil øge Grønlands CO2-udledning med 45 procent.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt
Kristian Jensen55 årI dag
Direktør, Green Power Denmark, fhv. udenrigsminister, MF og næstformand for Venstre
Anne Merrild51 årI dag
Professor og institutleder, Institut for Bæredygtighed og Planlægning, Aalborg Universitet
Karsten Peter Jensen41 år22. maj
Repræsentationschef, Grønlands repræsentation i Reykjavik, Island

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet











