Bliv abonnent
Annonce

Haarder: Klogt at lade Færøerne og Grønland bestemme selv

Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
25. juni 2020 kl. 04.00

Det er bedst for alle parter i rigsfællesskabet at lade Færøerne og Grønland selv bestemme, hvilke lande de ønsker at handle med og få investeringer fra.

Det er budskabet fra Venstres nestor Bertel Haarder, der igennem det meste af sin årtier lange parlamentariske karriere har beskæftiget sig med rigsfællesskabet og nordisk samarbejde.

”Jeg tror, det er klogt af Danmark at respektere ved enhver lejlighed, at i princippet bestemmer de selv. Men vi håber, de lytter. På samme måde som vi lytter til vores Nato-partnere, men i sidste ende selv bestemmer,” pointerer Bertel Haarder, der er sit partis færøordfører og ordfører vedrørende nordisk samarbejde.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026